Job shadowing w Nexo Bornholm w Danii

Rok szkolny 2015/2016Możliwość komentowania Job shadowing w Nexo Bornholm w Danii została wyłączona

W dniach   29.04.-3.05.2019   nauczycielki ZSP w Dobrzyniewie Dużym  w ramach realizacji projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, finansowanego ze środków Erasmus +, uczestniczyły w job shadowing w szkole Paradisbakkeskolen  w Nexo Bornholm w Danii,  rodzaju praktyki zawodowej polegającej na poznawaniu pracy na danym stanowisku poprzez obserwację zadań wykonywanych przez innych pracowników, w tym przypadku nauczycieli. Nauczycielki starały się jak najlepiej poznać instytucję goszczącą oraz przedstawić swoją szkołę w celu nawiązania współpracy do kolejnych projektów. Działania te kontynuowane są  również po powrocie upowszechniając zdobyte doświadczenia i zachęcając innych nauczycieli i pracowników ZSP do brania udziału w programach Erasmus.

 

Paradisbakkeskolen to średniej wielkości szkoła podstawowa w drugim co do wielkości mieście Bornholmu, Nexø, na wschodnim Bornholmie. W szkole uczą się dzieci od 0 do 9 klasy, po dwa lub trzy odziały każdego rocznika. Ponadto szkoła posiada cztery klasy,  które przyjmują dzieci uchodźców mieszkających na Bornholmie. W szkole zatrudnionych jest  57 nauczycieli, a w tym roku  516 uczniów.

Głównym celem  szkoły jest zrównoważony rozwój społeczny, w którym koncentruje się na bezpieczeństwie. Szkoła systematycznie współpracuje z różnymi organizacjami i bierze czynny udział w ekologicznych inicjatywach, takich jak szkolne ogrody, ogrody zmysłów, gospodarka odpadami, bałtycka współpraca w zakresie ochrony środowiska, szkoła praw i zielona flaga.  Polityka integracji polega na tym, że każdy musi mieć możliwość ukończenia szkoły podstawowej.

Szkoła nie posiada klas integracyjnych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, jednakże  w każdej klasie oprócz nauczyciela jest również osoba wspomagająca.  Uczy się tu wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami – ADHD, OCD, lęki, Autyzm / Apserger. Szkoła prowadzi też szeroko pojętą politykę pomocy uchodźcom. W szkole uczą się dzieci  z Birmy, Syrii i innych krajów.

 

Job shadowing odbywał się według harmonogramu ustalonego z koordynatorem szkoły goszczącej p. Justine Nexo i zatwierdzonego przez Dyrekcje obu szkół.

W trakcie pięciodniowego pobytu nauczycielki uczestniczyły w szeregu zajęć lekcyjnych poznając nauczycieli Paradisbakkeskolen  oraz bazę dydaktyczną szkoły. Poznały Dyrekcję, przedstawiły swoją szkołę oraz miały okazję porównać systemy oświatowe obydwu państw. Nauczycielki zrealizowały ustalony przed wyjazdem program – tzw. job shadowing – każdego dnia asystowały w pracy swoich kolegów – nauczycieli w  szkole w Nexo i obserwowały pracę szkoły, dzieliły się dobrymi praktykami, poznawały nowe metody pracy. Nauczycielki podczas pobytu zapoznały się ze strukturą organizacyjną szkoły, systemem kształcenia, zasadami i sposobem egzaminowania uczniów. Uczestniczki wyjazdu obserwowały lekcje, zajęcia dodatkowe, poznały wyposażenie szkół, duńskie potrawy, zabytki oraz kulturę. Wizyta w Nexo miała na celu poszukiwanie nowych rozwiązań w pracy dydaktycznej, zwiększenie atrakcyjności kształcenia oraz wspieranie współpracy między systemami edukacji w krajach Unii Europejskiej. Pani Małgorzata Choncer, nauczycielka języka angielskiego miała niepowtarzalna okazje brać udział w szkoleniu pt. „Pronunciation”, na które została zaproszona przez szkołę goszczącą.  Uczestnictwo w tego rodzaju działaniu podniosło kwalifikacje zawodowe nauczyciela, jak również podniesienia jakości kształcenia w szkole i otwarcie jej na doświadczenia europejskie.

Job shadowing umożliwiło kontynuację działań pedagogicznych, poszerzając doświadczenia uczestniczek, wzbogacając ich warsztat pracy jak również przyczynił się do podniesienia jakości pracy własnej i szkoły. Możliwość obserwacji zajęć, metod i sposobów pracy z uczniami oraz działań szkoły goszczącej w dziedzinie współpracy europejskiej był nieocenionym źródłem inspiracji do uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej naszej placówki.

Zapraszamy do galerii facebookowej  Paradisbakkeskolen  w Nexo, Bornholm. https://www.facebook.com/paradisbakkeskolennexo/posts/2369023616711763

Galeria

© 2015 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrzyniewie Dużym.
Projekt i realizacja: whitehill.eu

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. Zamknij